ÖZGÜR KAŞİF RUHU NEDİR?

özgür kaşif ruhu işletme koçluğu subegüm bulutSubegüm Bulut’un kaleminden...  

Özgür Kaşif Ruhu, özetle; işinden özgürleşmiş, zaman ve paranın efendisi, hayatının tüm alanlarında dengeli yaşayabilen, mecburiyetlerin kısıtlaması olmaksızın, seçeneklerin özgürlüğü ile yaşamın güzelliklerini seyre dalan işletme sahiplerini yani gerçek girişimcileri karakterize etmektedir.

Bunun bir işletme sahibi için anlamı şudur; mutlu olabilmek için hayatı her yönüyle dengeli yaşamalısınız, bunun için ise işletmenizi yürütme sorumluluğunun hayatınızın %80’ini kaplamasından kendinizi kurtarmanız gerekmektedir. Biz Özgür Kaşifler’de 18 yıllık tecrübemizle size bunu başarabileceğiniz bir fırsat sunmaktayız:

İşletmenizi size bağlı ama sizin günlük katılımınıza/müdahalenize bağımlı olmadan yürüyecek şekilde yapılandırma fırsatı.

Her birimiz, “Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” diyen bir önder çıkarmış olan, her köşesi bizi kendi egomuzdan özgürleştirmeye adanmış evliyaların mirasıyla dolu olan bu toprakların çocuklarıyız. Şu an yaşamımıza hakim olan global değerler, alışkanlıklar, mecburiyetler olsa da özümüz, bunların hepsinin özgürlüğe gitmede birer araca dönüştürülmesi için yanıp tutuşur.

İşte ekmek teknemiz olan işletmelerimiz bu araçlardan biridir, ona dönüştürülmelidir ve günümüzde artık bunu yapmak son derece mümkündür. Bu bilmece artık çözülmüştür. 1997’de The E-Myth Academy’den işletme koçluğu eğitimimi almak için Amerika’ya gittiğimde Michael Gerber’dan ilk öğrendiğim şey bu olunca, özüme dokunan bir öğreti ile karşı karşıya olduğumu hissetmiştim. Sadece mekanik olarak işletmeyi düzeltmeye değil (birçok işletme koçlarının/danışmanlarının yaptığı gibi), işletme sahibinin hayatını bütünsel olarak dönüştürmeye hizmet eden bir iş geliştirme yaklaşımı söz konusuydu.

Ülkemizde girişimcilik son 3-5 yıldır gerçek değerini bulmaya başladı. Hür teşebbüs ve şirketleşme geçmişi ise 35-40 yıl. Özetle, başarılı işletme yönetimi konusunda yerleşmiş bir kültürden bahsedemeyiz. Böyle bir kültürden gelen benim gibi biri için, Michael Gerber’in iş yönetimi yaklaşımı şaşırtıcı derecede uygun bir kombinasyon sunmaktaydı. Ne aşırı kapitalist, ne de iş dünyasından aşırı kopuk. O günden bugüne Özgür Kaşifler kendi kanatlarıyla uçacak kadar büyüdü, olgunlaştı, Amerikan yöntemlerini Türkiye ortamına uyarlamayı öğrendi ama bu ilk tohum her zaman bakış açımızın merkezinde olmaya devam etmektedir.

18 yıl önce kuruluş arifesinde bu isim, yani “Özgür Kaşifler”, 2 aylık bir düşünme sürecinin sonunda ani bir ilhamla ortaya çıktı. Dedik ki, bizim KOBİ sahiplerine vaadimiz, onlara işlerinden özgür olmayı öğretecek olmamızdır. Özgür insan ne yapar? Hayatı keşfeder. Gönlünce yaşamak, mecburiyetlerin kısıtlaması olmaksızın, seçeneklerin özgürlüğüyle yaşamak… Bizimle çalışan işletme sahipleri hem işlerinden özgür olsunlar hem de hayatın güzelliklerini keşfetme imkanını daha fazla yakalasınlar yani birer “Özgür Kaşif” olsunlar istiyoruz

Gelgelelim işletme sahiplerinin ezici çoğunluğu kendi işinin esiri durumundadır. Sözlükteki tanımlamasında özgürlük, bağlı ve bağımlı olmama, dış etkilerden bağımsız olma, engellenmemiş ve zorlanmamış olma hali şeklinde tanımlanıyor. Bir düşünün, herhangi bir konuda kendinizi en çok ne zaman kısıtlanmış hissedersiniz?  O konuda en az bilgi ve tecrübe sahibi olduğunuz zaman, değil mi? Aynı şekilde, herhangi bir konuda ne kadar çok uzmanlaşırsanız o konu üzerindeki kontrolünüz o kadar artar, kontrolünüz arttıkça dış etkilerden o kadar özgürleşir ve meseleyi o derece rahat yönetebilirsiniz.

Bir işletme yönetmek kolay bir iş değildir, pek çok beceriyi kendinde birleştirmeyi gerektirir. Dolayısıyla Özgür Kaşif koçluğu kesinlikle iş hayatına yönelik insan yönetimi, finans, pazarlama, vb. konularda uzmanlık düzeyinde becerilere sahip olmanızı sağlayacaktır ancak koçunuz hiçbir zaman tüm bunları ne için yaptığınızı unutmanıza izin vermeyecektir:

Özgürlük!
Önce zihinsel... Sonra finansal… Sonra fiziksel... Hemen sonra duygusal... Her türlü özgürlük…

Dünyanın her yerinden yönetebileceğiniz bir işletme ister misiniz?

Kârlılığı tam istikrara kavuşmuş bir işletme?

Müthiş bir takım ruhu etrafında kenetlenmiş, birbirini seven mutlu çalışanlar?

Hangisini seçmeye zorlanacağınız kadar çok büyüme fırsatı?

Evlatlarınıza bırakabileceğiniz bir yatırım? Onlar işin içinde olsalar da olmasalar da..

Türkiye’de bunu yapmak hayal gibi mi görünüyor? 

Özgür Kaşifler’e hoşgeldiniz!

ÖZGÜR KAŞİFLER İŞLETME KOÇLUĞU

“Daha çok Hayat’a…”