hamit derya işletme analizi işletme koçluğu başarı öyküleriHAMİT DERYA
HADEKA İNŞAAT

“ Hedefleri koymayı
ve gerçekleştirmeyi öğrendim... ”

Kriz ortamında bile hedef pazarıma odaklanarak, ciromu arttırmayı başardım. 2003 yılında eğitime başladığımda cirom 2 milyon dolardı, şu anda 10 milyon dolar. Önümüzdeki yıl hedefim 20 milyon dolar ciro yapmak. Hedefleri koymayı ve gerçekleştirmeyi öğrendim. Yine bu eğitimle gerçek yönetimin ne demek olduğunu ve ne kadar önemli olduğunu öğrendim.


VAKA ANALİZİ

Sorun:
Yeterli sayıda müşteriye ulaşamıyordu.

Sihirli Değnek Stratejisi:
Taktiksel Pazarlama Planı

Gerçekten de ben mesleğimi çok seviyorum ve firmam da benim bir yansımam. Özgür Kaşifler'den koçluk almaya başlamadan önce, yeni aldığımız işlerin büyük kısmı müşteri memnuniyeti sayesinde gelen referanslarla oluyordu. Ancak bu da bizim gelene razı olmamız demek oluyordu. Çok karlı olmayan işleri de kabul etmek zorunda kalıyorduk. Başka çaremiz olmadığını düşünüyordum. Ancak en muhtemel müşterimiz ve demografisinin tanımını yaptıktan sonra, bizim için en karlı olan pazara odaklanmayı öğrendim. Bu. hedefler koymamızda ve onlara doğru ilerlememizde inanılmaz bir fark yarattı. Ama dahası var. Bir de psikografi konusu var. Psikografiyi öğrenmeden önce, tüm müşteri adaylarına aynı ve her zaman da etkili sonuç vermeyen şekilde yaklaşıyordum.

Şimdi ise müşteri adaylarının ihtiyaçlarını daha doğru analiz etmeyi öğrendim. Müşteri hakkında anlamamın imkansız olduğunu düşündüğüm birçok şey, neye dikkat edeceğimi bitince tabak gibi önüme açılıverdi. Yaklaşımım değişince aldığım sonuçlar da olumlu yönde çok değişti. Bir işletmenin demografi ve psikografi analizi olmaksızın iş yapmaya çalışmasının uzayda kaybolmak gibi bir şey olacağını düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir