GİRİŞİMCİLİK ÖYKÜMÜZ

girişimcilik tutkusu işletme koçluğu özgür kaşiflerSubegüm Bulut, İTÜ Makine Mühendisliği'nden 1990 yılında mezun olup iş hayatına atılmasından itibaren her zaman kendi işini kurma arzusundaydı. Sürekli araştırma durumunda ve fikir toplamaktaydı. 1994 yılında Marmara Üniversitesi’nde işletme okurken şirketlere danışmanlık konusuna ilgi duymaya başladı. Hatta hayatının işini nihayet bulduğuna inandı. Ancak hiç danışmanlık tecrübesi olmadığı için, önce eğitim-danışmanlık firmalarında çalışmaya karar verdi. Bu firmalarda, tecrübe kazanmanın ve kendi başına çalışmaya başlamanın elbette uzun zaman alacağını görünce, aynı McDonald’s gibi bir “danışmanlık sistemi” satın almayı “hayal etmeye” başladı.

Michael Gerber’ın “Girişimcilik Tutkusu” kitabının eline geçmesi sıradan bir tesadüf olamazdı. Kitap öyle farklıydı, küçük ve orta ölçekli iş sahiplerine o kadar içten hitap ediyordu ki, Subegüm Bulut’u tam anlamıyla büyüledi. Tamamen bir okuyucu yaklaşımıyla, yazara bir-iki satır yazmak istedi. (Böyle bir fikre nasıl kapıldığını bugün bile anlamamaktadır.) Araştırınca Michael Gerber’ın aslında sadece bir yazar olmadığını, 1977′den beri bir danışmanlık firması bulunduğunu öğrendi: E-Myth Worldwide... Yazdıklarını gerçek hayattaki tecrübelerinde yaşamış bir kişiydi. Subegüm Bulut’un eşi Cihan Bulut iş için gittiği ABD’de E-Myth Worldwide’a uğradı. İlginçtir, bu firma, “Biz, danışmanlık sektörünün McDonald’s’ıyız” demekteydi! Aslında E-Myth’tekiler de bu işe şaşırmıştı, çünkü onların o sırada Türkiye pazarı için bir çalışmaları olmadığı gibi, bu uzak ülkeden tek başvuran Subegüm ve Cihan Bulut idi. (Türkiye deyince Amerikalıların ilk söylediği şey “oo ne kadar uzak” oluyor.)

Çeşitli yazışmalar ve detaylı bilgi toplanmasının sonunda bu fikir Subegüm Bulut ile Cihan Bulut’un aklına adamakıllı yattı. E-Myth Danışmanlığı konusunda Türkiye’den lisans için başka başvuru olmaması, üstelik Michael Gerber’ın da bir guru semineri vermek üzere İstanbul’a geleceğini öğrenmeleri ile bu işin hemen kurulmasına karar verdiler. Yatırım için gereken para ne yapıp edildi, bir hafta içinde toparlandı ve ver elini Amerika…

Dönüşte Özgür Kâşifler Eğitim, İş Geliştirme Danışmanlığı Ltd. Şti. kuruldu. 3 yıl sonra 2000 yılında Subegüm Bulut, E-Myth Worldwide’ın tüm dünyadaki danışmanları arasında, anadili İngilizce olmayan ilk “Senior” E-Myth Danışmanı unvanını aldı. 1997′de “Business Coaching” kavramı henüz dünyada da yeni yeni telaffuz edilirken, E-Myth Ustalık Kazanma Programı’nın yapısı gereği, Türkiye’de işletme koçluğunu ilk uygulayan Özgür Kâşifler oldu.

Özgür Kaşifler’in Vizyonu

17 yıl sonra bugün Özgür Kaşifler, Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmeleri en iyi tanıyan ve dünyada başarılı olmuş stratejilerin Türkiye’de uygulanmasında köklü bir tecrübeye sahip bir firma konumundadır.

Bu alt yapı ve vizyon ile ABD’deki koçluk sektörünün öncüleriyle know-how anlaşmaları yaparak en başarılı işletme yönetimi stratejileri Türkiye’ye kazandırmaya devam etmektedir.

Özgür Kaşifler’in uzun vadeli vizyonu tüm dünyadaki Türk iş sahiplerinin İşletme Koçu olmaktır. Bu vizyonun ilk adımı olarak 2012 yılı başında ABD ofisini hayata geçirmiştir.

Hayallerin gerçek olduğuna biz inandık, ya siz?

“Özgür Kaşif” olmak…

İş sahiplerine işletmelerinden özgür olup kendi dünyalarını yeniden keşfedebilecekleri sihirli bir yolculuk sunuyoruz. Sunduğumuz işletme koçluğu eğitimi ile “Özgür Kaşif’in Yol Haritası” adımlarını tamamlayan iş sahipleri gerçek özgürlüğü yaşamaya başlıyorlar. İşte bu aşamaya gelmiş iş sahiplerine “Özgür Kaşif” diyoruz...